<< بازگشت

افزایش قیمت دامنه های .com

  • پنجشنبه, 2nd سپتامبر, 2021
  • 08:38قبل از ظهر

همانطور که می دانید Verisign یکی از شرکت های بزرگ ارایه دهنده خدمات زیرساخت اینترنت بوده که فعالیت خود را سال 1995 آغاز کرده است. خدمات رجیستری Verisign پیرامون دامنه های تراز اول همچون .com، .net، .cc، .tv و … است.

در سال 2018 این شرکت با انتشار بیانیه ای عمومی که به توافق دولت امریکا و ICANN رسیده بود افزایش قیمت دامنه ی تراز اول .com را اعلام کرد. ICANN یک سازمان نیمه دولتی است که یکی از وظایف آن نظارت بر دامنه ها و توزیع نمایندگی برای نام دامنه های مرتبه بالا (مانند دات کام) میباشد. 

بر اساس توافق نامه های جدیدی که ریجستری Verisign با دولت ایالات متحده و ICANN منعقد کرده است ، این شرکت می تواند بعد از ۸ سال قیمت دامنه های .com را افزایش دهد. قیمت دامنه‌های دات‌ کام از سال ۲۰۱۲ تاکنون ثابت بوده است. این افزایش قیمت که از ۱۰ شهریور امسال  به اجرا خواهد آمد، بر روی قیمت ثبت ، تمدید و انتقال دامنه موثر خواهد بود. افزایش قیمت ریجستری Verisign بر روی تمامی دامنه های سطح دوم دات کام نیز تاثیر گذار خواهد بود. به دلیل اینکه Verisign تنها نماینده انحصاری فروش دامنه دات کام می باشد،این افزایش قیمت به صورت سراسری بوده و تمامی ریجسترارها را تحت تاثیر خواهد گذاشت.

لازم به توضیح است این افزایش قیمت نتیجه‌ی تصمیم‌گیری ICANN نبوده و از توافق شرکت Verisign با وزارت بازرگانی ایالات متحده حاصل شده که بر دامنه‌های .com به‌طور محدود نظارت می‌کند. مدیرعامل ICANN، بیان کرده است که سازمان وی مسئول تنظیم قیمت‌ها نیست و در قیمت‌گذاری خدمات ثبت دامنه‌های .com تابع وزارت بازرگانی و وزارت دادگستری ایالات متحده است.

اقدامات مشابه افزایش قیمت ییشتر روی دامنه های .ORG ، .INFO و .BIZ اتفاق افتاده است اما تاثیر افزایش قیمت برای .COM با توجه به اینکه این پسوند با بیش از 144 میلیون دامنه ثبت شده را داراست، بسیار بزرگتر است. تقریباً ۴۰٪ از نام های دامنه جهانی اینترنت و ۷۳٪ از کل gTLD است.

البته این پایان کار نبوده و افزایش قیمت دامنه ها دات کام همچنان ادامه خواهد داشت و این رجیستری مطابق با این توافق نامه مجوز افزایش تدریجی قیمت (هر سال ۷ درصد) را دارد  بنابراین احتمالا قیمت این پسوند طی دهه ی آینده به ۱۳.۵ دلار خواهد رسید.

بنابراین قیمت جدید ثبت، تمدید، و انتقال دامنه های .com به 346000 تومان افزایش پیدا کرد و این افزایش قیمت فعلا ربطی به افزایش نرخ ارز ندارد.